Mājas kafejnīcu dienas “Jasmuižā”

Raiņa muzejs "Jasmuiža"

Raiņa muzejs “Jasmuiža” (Aizkalne, Preiļu novads) jau trešo gadu aicina Mājas kafejnīcu dienās viesoties muzejā, kur šogad kafejnīcā “Kāzu lustes Jašas krastā” 15. un 16. jūlijā no plkst. 13.00 varēs nobaudīt tradicionālos Latgales kāzu ēdienus.

Savulaik topošais dzejnieks Rainis, tobrīd students Jānis Pliekšāns, 19. gadsimta 80. gados, studiju gadu brīvdienas pavadot Jasmuižā, īpaši interesējies par latgaliešu kāzām, to tradīcijām un rituāliem. Apcerējumā “Daugavpils apriņķa Višķu pagasta kāzu ieražas” viņš pierakstījis latgaliešu kāzu norisi un izdarības, pievienojot no vietējām apkārtnes teicējām pierakstītās apdziedāšanās dziesmas. Iedvesmojoties no Raiņa apcerējuma, tapusi izstāde “Kuozys”, kura šosezon muzejā skatāma no maija sākuma līdz oktobra beigām. Tāpēc arī “Jasmuižas” Mājas kafejnīcas piedāvājums tematiski saistīts ar kāzu tēmu.

Pie kopējā galda viesiem būs iespēja nobaudīt Jasmuižas saimnieču sarūpētos tradicionālos latgaliešu kāzu ēdienus: štovētus kāpostus ar kartupeļiem un desiņām, galvassieru un aknu sieru, svaigi sālītus gurķīšus, kā arī mājas sieru, maizi, cepumus – meiškeņis (žagareņi), lauku olu biskvīta torti ar zāļu tēju vai ogu morsu, kā arī iemalkot kādu glāzīti stiprāka mājas pašbrūvētā dzēriena.

“Lai pilnīgāk izbaudītu latgaliešu kāzu atmosfēru, kopā ar muzikantu akordeona pavadījumā izdziedāsim apdziedāšanās dziesmas, dejosim, zīlēsim un ļausimies kāzu izdarībām,” uz pasākumu aicina muzeja vadītāja Solvita Kleinarte

Pirms mielasta gida pavadībā būs iespēja iepazīties ar muzeja ekspozīcijām “Latgales keramika” un “Raiņa jaunības gadi”, izstādi “Kuozys” un “Lauku meitas cielaviņas pašaustām drēbītēm”.

Mājas kafejnīcu dienas ir pasākums, kas aicina apmeklētājus uz konkrētu galamērķi izbaudīt tā kulināro piedāvājumu, iepazīt tradīcijas un kultūru un vietējo kopienu caur ēdienu. Mājas kafejnīcu dienas katrā galamērķī notiek vienu reizi gadā. To kopīgu koordinēšanu veic Latvijas lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs” un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA). Šajās dienās savas durvis un sētas ikvienam apmeklētājam ver gan esoši ēdināšanas uzņēmumi, gan saimniecības, kas ikdienā nesniedz ēdināšanas pakalpojumus, kā arī vietējie iedzīvotāji, kas ikdienā nenodarbojas ar ēdināšanu vai viesu uzņemšanu, bet šajā dienā pārvēršas par kafejnīcām – atver savas mājas un sētas, lai cienātu viesus ar sava novada vai ģimenes īpašajiem ēdieniem.

Maksa: 20,00 EUR no personas, bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja brīva. Norēķināšanās tikai skaidrā naudā.

Obligāta iepriekšēja pieteikšanās līdz 13. jūlijam pa tālr. 29487589 vai e-pastu: solemia@inbox.lv