Ceļā uz pirmo grāmatu

Andreja Upīša memoriālais muzejs

21. jūnijā plkst. 18.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā, Brīvības ielā 38–4, notiks Mārtiņa Pommera autorvakars, kas turpinās 2022. gadā aizsākto pasākumu ciklu muzejā – “Ceļā uz pirmo grāmatu”.

“Mārtiņš Pommers ir spilgtas balss īpašnieks latviešu literatūrā – veikli balansējot uz trauslās robežas starp realitāti un absurdu, viņš pēta cilvēka dzīļu krustpunktus. Tekstos vieglu roku izmētātas atsauces uz literatūras klasiku, taču tādējādi autors nevis demonstrē lasītājam savas zināšanas, bet dialoģiski atdzīvina tekstu, arī klasikas tēliem piešķirdams svaigus kontekstuālus vaibstus. Viņa interese par cilvēka dzīlēm ir neviltota, tomēr stāstos maz psiholoģismu – Pommera literārās saknes, šķiet, sniedzas kafkiskos dziļumos, filozofiskām idejām piešķirot absurdu seju. Viens no autora lielajiem trumpjiem neapšaubāmi ir dzīvā, pārdomātā un askētiski precīzā valoda, kurā tomēr iztikts bez modīgajām liekajām cakām un teikumu konstrukcijām, kurās lasītājs varētu nolauzt kaklu,” tā par autoru stāsta rakstniece Ilze Jansone.

Pats autors saka: “Literatūra ir pasaules izzināšanas forma. Es rakstu par ikdienišķiem cilvēkiem nedaudz neikdienišķās situācijās un vēlos, lai rakstot man pašam vienmēr būtu interesanti.”

Mārtiņš Pommers studējis filozofiju un literatūrzinātni Latvijas Universitātē. Absolvējis Literārās Akadēmijas dzejas un prozas meistardarbnīcas, raksta dzeju un stāstus. Literārās publikācijas kopš 2016. gada. Prozas lasījumu konkursa “Neērtās tēmas” laureāts 2020. gadā; uzstājies dažādos dzejas sarīkojumos kopā ar dzejnieku kopu “Trīspadsmitais kurss”. Publicējies žurnālos “Domuzīme”, “Veto Magazine”, “konTeksts” un citur. Šobrīd lēnām mēģina pabeigt pirmo stāstu krājumu.

Par pasākumu ciklu “Ceļā uz pirmo grāmatu”

“Dažam ceļš līdz pirmajai grāmatai ilgst vairākus gadus. Citam – gadu desmitus. Vēl citam, iespējams, pat mūža lielāko daļu. Visus šos cilvēkus, kuriem ir atšķirīgs vecums, atšķirīgas dzīves un literārās pieredzes, vieno mērķis – ieraudzīt savus poētiskos vai proziskos tekstus ievākotus grāmatā. Varbūt ne visi sasniedz mērķi, dažs padodas pusceļā, tā arī paliekot atmiņā kā jaunais un daudzsološais, kurš, mirkli uzmirdzējis, pagaisis literārajā nebūtībā. Cits turas pie pārliecības, ka ceļš ir svarīgāks par mērķi – straume pati aiznesīs, kur nolemts,” par pasākuma cikla ieceri stāsta Andreja Upīša memoriālā muzeja vadītāja Ilze Puķe.

“Kas ir šie cilvēki, no kuriem visi nebūt nav iesācēji, kādus pieņemts krustīt par jaunajiem autoriem? Kas šajā procesā – papildināt neaptveramo vispasaules bibliotēku ar vēl vienu grāmatu – ir tik vilinošs? Kādas problēmas sagādā fakts, ka literatūra Latvijas medijos patlaban tiek atspoguļota ļoti pieticīgi? Varbūt ceļš patiešām ir svarīgāks par mērķi?

Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem tiecas atbildēt muzeja pasākumu cikls “Ceļā uz pirmo grāmatu”. Tas ir iecerēts arī kā atbalsts jaunajiem vai relatīvi jaunajiem autoriem,” stāsta Puķe.

Pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Ieejas maksa: 2,00 eiro.

Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.
Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.