Rakstošās ģimenes

Andreja Upīša memoriālais muzejs

Andreja Upīša memoriālais muzejs (Rīga, Brīvības iela 38-4) aicina uz jaunu sirsnīgu sarunu ciklu “Rakstošās ģimenes” 27. martā pulksten 18.00. Pirmā pasākuma dalībnieki būs rakstnieki Aivars un Daina Tabūni un dzejnieks Ivars Šteinbergs. Sarunu vadīs Laura Tabūna.

Pasākumu cikla idejas autore, Andreja Upīša memoriālā muzeja vadītāja Ilze Puķe stāsta: “Rakstnieki nereti tiek uzskatīti par vilkiem-vientuļniekiem. Taču pasaules literatūrā zinām daudzas rakstnieku ģimenes – māsas Brontē, brāļus Grimmus, tēvu un dēlu Dimā. Latvijas literatūras vēsture nebūtu iespējama bez brāļiem Kaudzīšiem, Raiņa un Aspazijas, Ojāra Vācieša un Ludmilas Azarovas un daudzām citām ģimenēm. Arī Andrejs Upīts ģimeni vērtēja ārkārtīgi augstu, un viņa literāro mantojumu apkopoja un analizēja brāļa dēls Jānis Upītis. Tā radās ideja par Latvijas mūsdienu rakstošo ģimeņu apzināšanu. Loģiska ir arī pirmā pasākuma dalībnieku izvēle – mūsu muzeja izglītības programmu kuratore Laura Tabūna, kuras radošajā CV arī ir viena grāmata, vadīs sarunu ar savu tēvu Aivaru Tabūnu, māsu Dainu Tabūnu un svaini Ivaru Šteinbergu.”

“Rakstošās ģimenes” ļaus ielūkoties literatūras pasaulē no pavisam neierasta skatupunkta. Kā zem viena jumta sadzīvo vairāki spēcīgi talanti? Vai rakstoša ģimene ir priekšrocība vai šķērslis? Vai rakstīšana ir iedzimts grēks vai laika gaitā aizgūts netikums? Kādi ir rakstnieki kā ģimenes locekļi?

Aivars Tabūns sarakstījis romānu “Baltais globuss” (2019).

Daina Tabūna ir sarakstījusi stāstu krājumu “Pirmā reize” (2014), kas nominēts Latvijas Literatūras gada balvai, grāmatu bērniem “Lasis Stasis un Atlasijas okeāns” (2022) un romānu “Raganas” (2023), kas nominēts Eiropas Savienības balvai literatūrā. Autore saņēmusi festivāla “Prozas lasījumi” balvu, viņas stāsti tulkoti angļu, lietuviešu, slovēņu, vācu un citās valodās.

Ivars Šteinbergs ir latviešu dzejnieks un kritiķis. Izdoti divi viņa dzejas krājumi – “Strops” (2020), par kuru saņemta Dzejas dienu balva un Ojāra Vācieša literārā prēmija, un “Jaunība” (2022, Latvijas Literatūras gada balvu labākā dzejas darba kategorijā 2023). Normunda Naumaņa vārdā nosauktās Gada balvas 2024 laureāts.

Lauras Tabūnas īsprozas krājums “Sapņu grāmata” publicēts 2008. gadā.