Sanāciet kāziņās!

Raiņa muzejs "Jasmuiža"

30. septembrī plkst. 15.00 Raiņa muzejs “Jasmuiža” (Aizkalne, Preiļu novads) uz pasākumu “Sanāciet kāziņās!”, kurā piedalīsies Saunas folkloras kopa “Naktineica” un akadēmiskā izdevuma “Latviešu tautasdziesmas” 12. sējuma “Kāzas. 2. daļa” veidotāji no LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta.

Iezīmējot rudeni kā precību un kāzu laiku latviešu tradīcijās, pasākums “Sanāciet kāziņās!” piedāvās daudzpusīgi izzināt kāzu tradīcijas: muzeja ekspozīcijas stāsts savīsies ar akadēmiskā izdevuma “Latviešu tautasdziesmas” 12. sējuma “Kāzas. 2. daļa” ieskandināšanu. Ekspozīcijas objekti ieguls LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieku stāstos par kāzu ieražām tautasdziesmās, īpašu uzmanību veltot Latgalē pierakstītajam folkloras materiālam. Pasākuma dalībniekiem būs iespēja piedalīties dažu kāzu ieražu izspēlē, piemēram, piedzīvot apdziedāšanās krustugunis, kopā apdomāt kāzu rituālu izmaiņas laika gaitā un dalīties ar saviem atmiņu stāstiem no kāzām.

Par muzikālo noskaņu pasākumā gādās Preiļu novada Saunas folkloras kopa “Naktineica”, kurš ir viens no Latvijā vecākajiem etnogrāfiskajiem ansambļiem. Ansambļa lielākā vērtība ir no paaudzes paaudzē saglabātās un pārmantotās dziesmas, kuras vēl aizvien tiek dziedātas godos, ieražās un sadzīvē.

Kā jau iepriekš ziņots, Raiņa muzejā “Jasmuiža” šī sezona ir veltīta latgaliešu kāzu tradīciju izzināšanai, iesaistot arī apmeklētājus dažādos tematiskos pasākumos. Visu sezonu muzejā ir aplūkojama izstāde “Kuozys”, kurai iedvesma ir gūta Raiņa darbos. Savulaik topošais dzejnieks Rainis, tolaik students Jānis Pliekšāns, studiju gadu brīvdienas pavadot Jasmuižā, īpaši interesējies par latgaliešu kāzām, to tradīcijām un rituāliem. Viņš pierakstījis kāzu un apdziedāšanās dziesmas no vietējām teicējām, kā arī uzrakstījis apcerējumu par Višķu pagasta kāzu ieražām, kur aprakstīti rituāli, tradīcijas, izdarības latgaliešu kāzās 19. gadsimta 80. gados.

Savukārt LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts šī gada vasarā vēstīja par akadēmiskā izdevuma “Latviešu tautasdziesmas” 12. sējuma “Kāzas. 2. daļa” iznākšanu. Tas ir līdz šim lielākais no sējumiem, iekļaujot 107 572 tautasdziesmu variantus. Tas turpina 2018. gadā izdotajā 11. sējumā “Kāzas. 1. daļa” (dziesmas par līgavas izdevām, pūra vešanu, kāzu braucienu, mielastu un dzīrēm) aizsākto. Proti, 12. sējumā atrodamas apdziedāšanās dziesmas, mičošanu, guldināšanu un modināšanu, savstarpēju apdāvināšanu, novada raudzīšanu un citus rituālus pavadoši teksti.

Pasākuma laikā būs iespēja iegādāties izdevuma “Latviešu tautasdziesmas” 11. un 12. sējumu.

Ieeja bez maksas.

Foto un video materiāli var tikt izmantoti muzeja publicitātes pasākumos.