Saruna ar Māri Bērziņu

Andreja Upīša memoriālais muzejs

12. maijā plkst. 18.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā (Brīvības iela 38–4) notiks tikšanās ar rakstnieku Māri Bērziņu, tādējādi turpinot pagājušajā rudenī aizsākot sarunu ciklu ar romānu un literatūrzinātnisko monogrāfiju sērijas “Es esmu…” autoriem. Sarunu ciklā iecerēts atskats uz konkrētajiem rakstnieku romāniem, to tapšanas apstākļiem, tajos aprakstītajām kultūrvēsturiski nozīmīgajām personībām un citām intriģējošām niansēm. Sarunu vadīs Mg. phil. Arnis Koroševskis.

Pēc viena no pamanāmākajiem un nozīmīgākajiem notikumiem jaunākajā latviešu literatūrā – vēstures romānu sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts” (2014–2018) – tās iniciatori 2018. gadā nolēma spert nākamos soļus ar vēl jo iespaidīgāka literāra projekta īstenošanu. Šoreiz, lai radītu Latvijas kultūras vēsturē unikālu un līdz šim nebijušu literatūras un literatūrzinātnes mijiedarbes projektu, vienkopus pulcēti ne tikai dažādu paaudžu un literārās pieredzes rakstnieki, bet arī literatūrzinātnieki, kuru redzeslokā nonākušas 13 Latvijas kultūras vēsturē nozīmīgas personības – sākot ar Annu Brigaderi un beidzot ar Ilzi Šķipsnu. 2020. gadā sērijā tika publicēti pirmie literātu darbi – Andra Zeibota romāns “Krauklis”, Ingas Gailes romāns “Rakstītāja”, Laimas Kotas romāns “Cilvēks ar zilo putnu”, 2021. gadā publicēts Andra Akmentiņa romāns “Meklējot Ezeriņu”, Ilzes Jansones romāns “Laika rēķins”, Māra Bērziņa romāns “Nākotnes kalējs” un Ingas Žoludes romāns “Vendenes lotospuķe”, bet nupat 2022. gada pavasarī publicēts arī Osvalda Zebra romāns “Mežakaija”.

Sarunā tiksimies ar Māri Bērziņu, kura pērn izdotais romāns “Nākotnes kalējs” (2021) tika nominēts Latvijas Literatūras gada balvai kategorijā par labāko prozas grāmatu. Māris Bērziņš vairākos prozas darbos mērķtiecīgi pieskāries dažādām ar vēsturi saistītām problēmām, galvenokārt totalitārisma un tā seku jautājumiem – krājumā “Laika pavēlnieki” (2010), romānā “Svina garša” (2015) un arīdzan pēdējā darbā “Nākotnes kalējs”. Rakstnieka darbi ir atzinīgi novērtēti gan lasītāju, gan literatūras kritiķu vidū – par romānu “Svina garša” Māris Bērziņš ieguva Literatūras gada balvu un Dzintara Soduma balvu; 2015. gadā rakstnieks saņēma arī Baltijas Asamblejas balvu literatūrā, tādējādi kļūstot par jau astoto latviešu autoru, kas saņēmis šādu apbalvojumu. Romāna “Nākotnes kalējs” centrā ir viens no 20. gadsimta populārākajiem latviešu rakstniekiem – Vilis Lācis. Autors, kura mūža gājums cieši saistīts ar vairākiem traģiskiem pavērsieniem Latvijas vēsturē. Autors, kura vārds neatraujams no padomju okupācijas laika un kolaboracionisma problēmām. Par visiem šiem jautājumu lokiem pasākuma Arnis Koroševskis runās ar Māri Bērziņu.

Turpmākajās nedēļās Andreja Upīša memoriālajā muzejā gaidāmas nākamās tikšanās ar sērijas autoriem – rakstnieci Ingu Žoludi un rakstnieku Osvaldu Zebri.

Pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Pasākuma norises vieta: A. Upīša memoriālais muzejs Rīgā (Brīvības ielā 38-4).
Pasākuma norises laiks: 12. maijs, 18.00–19.30.
Ieejas maksa: 5.00 €.

Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.

Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.