Saruna ar Osvaldu Zebri

Andreja Upīša memoriālais muzejs

19. maijā plkst. 18.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā (Brīvības iela 38–4) notiks tikšanās ar rakstnieku Osvaldu Zebri, tādējādi turpinot pagājušajā rudenī aizsākot sarunu ciklu ar romānu un literatūrzinātnisko monogrāfiju sērijas “Es esmu…” autoriem. Sarunu ciklā iecerēts atskats uz konkrētajiem rakstnieku romāniem, to tapšanas apstākļiem, tajos aprakstītajām kultūrvēsturiski nozīmīgajām personībām un citām intriģējošām niansēm. Sarunu vadīs Mg. phil. Arnis Koroševskis.

Pēc viena no pamanāmākajiem un nozīmīgākajiem notikumiem jaunākajā latviešu literatūrā – vēstures romānu sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts” (2014–2018) – tās iniciatori 2018. gadā nolēma spert nākamos soļus ar vēl jo iespaidīgāka literāra projekta īstenošanu. Šoreiz, lai radītu Latvijas kultūras vēsturē unikālu un līdz šim nebijušu literatūras un literatūrzinātnes mijiedarbes projektu, vienkopus pulcēti ne tikai dažādu paaudžu un literārās pieredzes rakstnieki, bet arī literatūrzinātnieki, kuru redzeslokā nonākušas 13 Latvijas kultūras vēsturē nozīmīgas personības – sākot ar Annu Brigaderi un beidzot ar Ilzi Šķipsnu. 2020. gadā sērijā tika publicēti pirmie literātu darbi – Andra Zeibota romāns “Krauklis”, Ingas Gailes romāns “Rakstītāja”, Laimas Kotas romāns “Cilvēks ar zilo putnu”, 2021. gadā publicēts Andra Akmentiņa romāns “Meklējot Ezeriņu”, Ilzes Jansones romāns “Laika rēķins”, Māra Bērziņa romāns “Nākotnes kalējs” un Ingas Žoludes romāns “Vendenes lotospuķe”, bet nupat 2022. gada pavasarī publicēts arī Osvalda Zebra romāns “Mežakaija”.

Sarunā tiksimies ar Osvaldu Zebri, kura romāns “Mežakaija” šobrīd ir jaunākais izdotais sērijas “Es esmu…” darbs. Osvalds Zebris pēdējo 10–12 gadu laikā kļuvis par vienu no redzamākajiem autoriem latviešu prozā. Rakstnieka pirmā grāmata – stāstu krājums “Brīvība tīklos” (2010) saņēma Literatūras gada balvu nominācijā “Spilgtākā debija”, savukārt romāni “Koka nama ļaudis” (2013) un “Gaiļu kalna ēnā” (2014) ir tikuši nominēti Literatūras gada balvai kā gada labākie prozas darbi. Par romānu “Gaiļu kalna ēnā” 2017. gadā O. Zebris saņēmis Eiropas Savienības Literatūras balvu; tas šobrīd ir viens no visvairāk tulkotajiem latviešu oriģināldarbiem svešvalodās. Jaunākā romāna “Mežakaija” centrā ir viens no raženākajiem trimdas latviešu rakstniekiem – Gunars Janovskis (1916–2000).

Jūnija sākumā Andreja Upīša memoriālajā muzejā gaidāma nākamā tikšanās ar sērijas autori – rakstnieci Ingu Žoludi.

Pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Pasākuma norises vieta: A. Upīša memoriālais muzejs Rīgā (Brīvības ielā 38-4).
Pasākuma norises laiks: 19. maijs, 18.00–19.30.
Ieejas maksa: 5.00 €.

 

Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.

Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.