Sveiki, mani mīļie!

Jāņa Akuratera muzejs
Edgars Račevskis sēž Jāņa Akuratera muzeja kamīnzālē, aiz viņa redzamas klavieres un lampa. Viss apkārt ir tumšs, diriģents tērpies gaišā uzvalkā. No loga nāk saules gaisma.

Atceroties šogad mūžībā aizgājušo leģendāro diriģentu Edgaru Račevski, Jāņa Akuratera muzejs un Račevsku ģimene 28. augustā plkst. 16.00 aicina uz maestro Edgara Račevska piemiņai veltītu koncertu “Sveiki, mani mīļie!” Jāņa Akuratera muzejā (Rīga, Ojāra Vācieša iela 6a).

Pasākumā piedalīsies Edgara Račevska izveidotais Rīgas Latviešu biedrības vīru koris “Latvis”
(diriģente Marika Slotina-Brante), Latvijas Nacionālās operas solisti Inna Kločko, Andris Ludvigs un Juris Ādamsons. Koncertmeistare – Ilze Ozoliņa. Pasākumu vadīs Liene Račevska. Pasākuma nosaukumā – maestro iemīļotākā uzruna: “Sveiki, mani mīļie!”

Pirms gada augusta pēdējā svētdienā (29. 08. 2021.) Jāņa Akuratera muzeja dārzā notika plašs Edgara Račevska autorkoncerts, atzīmējot maestro 85 gadu jubileju. “Toreiz Maestro ieminējās, ka koncerti augusta nogalē varētu kļūt par muzeja tradīciju. Liktenis lēma, ka šogad tradīciju aizsākam minora toņkārtās,” stāsta Jāņa Akuratera muzeja speciāliste Ruta Cimdiņa.

Augusts diriģentam allaž bijis ļoti tuvs, jo tad ir viņa mātes Olgas Račevskas dzimšanas diena, kas vienmēr tika svinēta. Māte, ērģelniece būdama, pirmā pamanījusi mazā Edgara talantu, sekmējusi dēla izglītību, un visu mūžu sekojusi viņa diriģenta darbam. Laikā, kad Račevska ģimene dzīvoja Akuratera mājā (1961–1985), viņa māte 25 gadus bija Rīgas Torņakalna Lutera draudzes ērģelniece. 2010. gada 29. augustā muzejā notika skolotājas ērģelnieces Olgas Račevskas simtgadei veltīta pēcpusdiena. Pa atmiņu takām vārdos un mūzikā devās ģimene, radi, draugi un kādreizējie audzēkņi. Račevsku dzimtas dzīves ceļi un notikumi ir ievijušies gan Akuratera mājas, gan Jāņa Akuratera muzeja vēsturē. Divas reizes (2002. un 2006. gadā) muzejs aicināja visu Račevsku dzimtu uz benefici “Es Tev maija nakti zilu…” ( tās ir pirmās rindas no dzīvesbiedrei Dzidrai veltītās kompozīcijas). Muzicēja Račevski trijās paaudzēs, tā apliecinot mūžsenās vērtības – māju, maizi, mūziku, mākslu, kas vienlīdz raksturo abas dzimtas. 2006. gadā dzimtas benefice notika E. Račevska gaidāmās lielās jubilejas zīmē. Tika atklāta izstāde “Personības portrets interjerā” – ikviena Akuratera mājas telpa tika rotāta ar Dzidras Račevskas (studijas “Rīdze” audējas) austajām segām, dvieļiem, galdautiem, savukārt maestro portrets atklājās fotogrāfijās, sirdij dārgās piemiņas lietās, koncertu afišās, nošu materiālos un mūzikā.

Edgara Račevska dzīvesstils atklāj īpašības, kas līdzīgas Jānim Akurateram – degsme, aizrautība, tēvzemes mīlestība nes pāri laikmetiem. Maestro vairākkārt ir viesojies muzejā ar saviem koriem un solistiem. Vienmēr un visur savā mūžā Edgars Račevskis ir kalpojis savai idejai “Vēlos, lai Latvija skan!”

Biļešu cena – 2,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR