Andreja Upīša memoriālmājai – 70

Andreja Upīša memoriālā māja

2022. gadā Andreja Upīša memoriālmājai aprit 70. muzeja pastāvēšanas gadadiena. Lai svinētu šo notikumu, no 2022. gada 7. jūnijam līdz 31. oktobrim Andreja Upīša memoriālmājā (Skrīveri, Daugavas iela 58) aplūkojama izstāde “Andreja Upīša memoriālmājai – 70”.

1952. gada 24. jūnijā Ogres rajona laikraksts “Padomju Ceļš” vēstīja, ka Latvijas PSR Rakstnieku savienība Skrīveros uzsākusi iekārtot Tautas rakstnieka Andreja Upīša darbu izstādi. Skrīveros ieradies arī pats Andrejs Upīts un sniedzis norādījumus izstādes iekārtošanā, personīgi piedalījies manuskriptu, vitrīnu, gleznu un citu eksponātu izvietošanā. Izstādi iekārtoja rakstnieka mājas viesistabā un darba kabinetā.

Tā paša gada 6. jūlijā Skrīveros ieradās republikas izcilākie kultūras un literatūras darbinieki, lai atklātu Andreja Upīša darbiem veltīto pastāvīgo izstādi. Svinībās piedalījās arī apkārtnes iedzīvotāji un skolu jaunieši.

Šogad aprit 70 gadi, kopš rakstnieka mājā tika izveidots muzejs. Izstāde “Andreja Upīša memoriālmājai – 70” stāsta par muzeja vēsturi, spilgtākajiem notikumiem, muzeja viesiem un darbiniekiem, kas visu šo gadu garumā attīstījuši kā muzeja darbību, tā arī kuplinājuši Latvijas kultūras dzīvi. Izstādē apskatāmi arī 1952. gada izstādes eksponāti, kuru tapšanā piedalījies arī pats Andrejs Upīts.

Izstādes autore: Inese Ozoliņa

Mākslinieks: Ints Sedlenieks