Andrejs Upīts portretos

Andreja Upīša memoriālais muzejs

No 10. maija līdz 2022. gada oktobra beigām Andreja Upīša memoriālais muzejs Rīgā, Brīvības ielā 38 – 4, aicina aplūkot Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļas studentu darbu izstādi “Andrejs Upīts portretos”.

2022. gads ir Andreja Upīša 145. jubilejas gads. Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļas studentu darbu izstāde mākslinieces Elīnas Brasliņas vadībā ir gan nopietns un akadēmisks, gan netradicionāls un inovatīvs visdažādākajās tehnikās veidots skatījums uz labi pazīstamiem Andreja Upīša portretiem un rakstnieka daudzveidīgo literāro devumu.

Sagaidot savu 70. dzimšanas dienu, Andrejs Upīts rakstīja: “Nav viegli paklausīt aicinājumam un rakstīt atmiņas cilvēkam, kas savā mūžā neko tādu sevišķi izcilu nav padarījis. Patiešām – Ameriku atradis es neesmu un pulveri izgudrojis arī nē. Divus pasaules karus piedzīvojis, nevienā tā īsti kāvies neesmu. Trijās revolūcijās man bijusi maza līdzdalība, bet nekā tik svarīga, ka ar to varētu palielīties. Lielu kaudzi grāmatu, to gan esmu laidis klajā, tomēr katrs sapratīs, ka vecajam Gūtenbergam tur liela daļa nopelnu klāt.”

“Rakstnieka 145. jubilejas gadā vien gribas atgādināt, ka Andrejs Upīts paveicis neticami daudz: radījis 21 romānu, 10 noveļu krājumus un vairākus garos stāstus, virkni dramaturģijas sacerējumu – vēsturiskas traģēdijas, drāmas, komēdijas, visu mūžu darbojies literatūrzinātnē, bijis kaismīgs publicists, arī dzejnieks un tulkotājs. Viņa Kopotie raksti latviešu valodā sastāv no 22 sējumiem, taču pēc dažu kritiķu aprēķiniem, būtu vajadzīgi apmēram 60 sējumi, lai aptvertu visu viņa radošo mantojumu,” stāsta muzeja pārstāvji.

Izstāde gaidīs apmeklētājus no 10. maija līdz 2022. gada oktobrim.