Baltie darbi

Jāņa Akuratera muzejs
Afišā Jāņa Akuratera muzeja izstādei "Baltie darbi". Izstāde aplūkojama no 2022. gada 11. decembra līdz 2023. gada 25. februārim. Afišā redzama glezna ar baltu ceriņu krūmu un baltu mežģīņu fragments.

No 2022. gada 13. decembra līdz 2023. gada 25. februārim Jāņa Akuratera muzejā (Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a) aplūkojama izstāde “Baltie darbi”. Tajā skatāmi Rīgas Lutera draudzes mākslinieku dažādās tehnikās veidoti darbi, kas liecina par labā, baltā, skaistā nozīmīgumu dzīvē, par gaismas uzvaru dabā un pasaulē. Līdzās tiem Jāņa Akuratera muzejs ir atvēris skapjus un atvilktnes, lai parādītu Akurateru ģimenes “baltos darbus” – rokdarbus.

“Baltums un smalkums. Rūpīgums un pacietība šos rokdarbus darinot. Mājīgums. Par to savā autobiogrāfijā raksta Marija Anna Akuratere. “Smalka viņa bija un palika,” atceras Marija par savu māti, kura mēdza uz baltas galdadrānas klāt vēl mazas, baltas sedziņas, klātesošiem par lielu izbrīnu un nesaprašanu. Tādu attieksmi – vēlmi pēc skaistuma sev visapkārt, it īpaši ikdienas lietās, – no savas mātes bija mantojusi Jāņa Akuratera sieva Marija Anna. Viņas dzīves telpu un pašu uzceltās mājas interjeru allaž rotāja rokdarbi, kas tapuši ar pašas rokām un, jādomā, ka daudzi no tiem tapuši šajā mājā,” stāsta Jāņa Akuratera muzeja speciāliste un izstādes veidotāja Ruta Cimdiņa.

Daļa Marijas Annas balto darbu atrodas Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumā, un šobrīd izstādē “Baltie darbi” tie ir aplūkojami muzejā, eksponēti teju tā, kā tie agrāk varēja atrast – skapjos un atvilktnēs, uz galdiņiem un gultām. “Ceram, ka, apskatot izstādītos baltos darbus, arī apmeklētāji atpazīs kādu savās mājās esošu, no mammas vai vecmammas mantotu vai arī paša veidotu balto darbu. Labprāt uzklausīsim stāstus par viņu prasmēm un pieredzi, par vakarēšanām un rokdarbiem. Turklāt katrā telpā apmeklētāju sagaida daži uzdevumi, kas jāizpilda, lai dabūtu kādu balviņu,” piebilst Cimdiņa.

Izstādes “Baltie darbi” otro daļu veido Rīgas Lutera draudzes 14 mākslinieku 25 darbi dažādās tehnikās, kuri veidoti dažādās tehnikās veidoti un liecina par labā, baltā, skaistā nozīmīgumu dzīvē, par gaismas uzvaru dabā un pasaulē, kas mums šobrīd tik nepieciešama. Turklāt Pārdaugavas Lutera draudzes mākslinieku grupa šogad atzīmē savas izveidošanas 25 gadskārtu. Grupas radošā darbība ir nozīmīga ne tikai Torņakalna apkaimē, kur muzejos un citās vietās notiek tās izstādes, bet ar savām izstādēm viņi ir viesojušies arī citviet Latvijā un arī ārzemēs.

Ruta Cimdiņa stāsta: “Radošo izpausmju gaisma ir pārpludinājusi mūsu zemi šajā Ziemassvētku laikā ar milzīgu, kopīgu vēlēšanos, lai izbeigtos tie tumsas darbi, kas šobrīd norit pasaulē. Laima Akuratere ir rakstījusi: “Nāve, kur tava uzvara? Jautā senie raksti. – Nāvei nav uzvaras, tik posts un ciešanas. – “Mīlestība mūžīgā/Uzvarēs reiz naidu!”