Kaprīzes

Raiņa un Aspazijas vasarnīca

No 5. februāra līdz 16. aprīlim Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7 aicina uz Aivja Šmuldera fotoizstādi “Kaprīzes”.

Par izstādi “Kaprīzes” tās autors Aivis Šmulders stāsta: “Cilvēks saprātīgais mūža gaitā atmet lieko. Viņš atmet kaut kādus apziņas “dubultdibenā” slēptus atkāpšanās un rezerves variantus kā lieku nastu. Viņš pakāpeniski atklāj gan savas spējas, gan nespējas. Tas rada spēka, neatkarības apjausmu. Viņam kļūst skaidrs, ka šai apjausmai ir jāļaujas. Jāuzticas tai, jāļauj, lai tā viņu nes, jāpiepilda to. Pēc šaubu un meklējumu perioda mana fotogrāfiju kolekcija “Kaprīzes” ir šādas “ļaušanās” fragmentu kopums, zināmā mērā tas ir pazudušais dēls, kas atgriezies tēva mājās.”

Aivis šobrīd turpina darboties manipulatīvajā fotogrāfijā. Izstādes darbi veidoti ar montāžas paņēmienu.

Aivis Šmulders dzimis 1940. gadā Rīgā. 1941. gada 14. jūnijā kopā ar ģimeni deportēts uz Sibīriju, kur mūžībā devās viņa māte, savukārt tēvu ieslodzīja GULAG nometnē un pēc 58. panta sprieduma nošāva. 1947. gadā ģimenes trīs bērni, to skaitā arī Aivis, atgriezās Latvijā.

Aivis fotografēt sācis 1957. gadā. No 1969. gada līdz 1978. gadam bijis VEF Tautas fotostudijas dalībnieks, fotokluba “Rīga” biedrs. 1988. gadā saņēmis Starptautiskās fotomākslas federācijas (AFIAP) mākslinieka titulu. Piedalījies apmēram 200 kolektīvās fotogrāfiju izstādēs, kā arī rīkojis 25 personālizstādes Latvijā, Igaunijā, Slovākijā un Polijā.