Krāsaini spilveni

Raiņa muzejs "Jasmuiža"
No 12.jūnija Raiņa muzejā "Jasmuiža" aplūkojama biedrības "Artemisija" izstāde "Krāsaini spilveni"

No 12. jūnija līdz 20. oktobrim Raiņa muzejs „Jasmuiža” (Aizkalne, Preiļu novads) aicina aplūkot biedrības „Artemisija” izstādi “Krāsaini spilveni”. Tajā eksponēti tekstilmozaīkas tehnikā veidoti spilveni, kurus radīt iedvesmojušas Imanta Ziedoņa “Krāsainās pasakas”.

Imanta Ziedoņa pasaku burvībai ļāvušās tekstilmozaīkas meistares no visas Latvijas.  Izstādes mērķis ir parādīt tekstilā krāsu spēles to dažādībā, kā arī pievērst sabiedrības uzmanību tekstilmākslai kā patstāvīgam mākslas veidam.

Tekstilmozaīka – angļu valodā patchwork vai quilt – pie mums pazīstama tikai nesen. Šīs tehnikas vēsture ir ļoti sena un fascinējoša. Kaut arī tekstilmozaīka kā mākslas veids pasaulē ir ļoti pazīstama, tās popularitāte Latvijā ir augusi tieši pēdējo divdesmit gadu laikā. Tā tiek izmantota apģērbu šūšanā, funkcionālo objektu veidošanā un ar īpašu vērienu mākslas darbos.

Mūsdienās tekstilmozaīka ir plaši izplatīta visā pasaulē. Tiek izdotas grāmatas, žurnāli, ir pieejami darba rīku komplekti un citi materiāli, kas nepieciešami, strādājot dažādās tekstilmozaīkas tehnikās. Tiek organizēti tekstilmozaīkas kursi, apmācību stundas skolās, simpoziji un izstādes.

Projekta ietvaros biedrība “Artemisija” aicināja tekstilmozaīkas pasniedzēju Aijas Rācenājas un Svetlanas Semjonovas kursu dalībniekus atainot tekstilā savus iespaidus, vīzijas un sapņus, kas gūti, pārlasot Imanta Ziedoņa pasakas. Izstādē eksponētie darbi piedāvā ieskatu dažādo tehniku – gan tradicionālo, gan mūsdienu – pielietojumā darbā ar tekstilu.