Kuozys

Raiņa muzejs "Jasmuiža"
Afiša - no 3. maija līdz 31. oktobrim Raiņa muzejā "Jasmuiža" Aizkalnē, Preiļu novadā, izstāde "Kuozys". Afišai ir tumši zaļš fons, uz tā - trīs fotogrāfijas ar jaunlaulātajiem 20. gadsimta sākumā.

No 13. maija līdz 31. oktobrim Raiņa muzejā “Jasmuiža” (Aizkalne, Preiļu novadā) aplūkojama izstāde “Kuozys”, kas stāsta gan par Raiņa folkloru vākumu, gan par kāzu tradīcijām Latgalē.

Savulaik topošais dzejnieks Rainis, tolaik students Jānis Pliekšāns, 19. gadsimta 80. gados, studiju gadu brīvdienas pavadot Jasmuižā, īpaši interesējies par latgaliešu kāzām, to tradīcijām un rituāliem, uzskatot tos par īpašiem un noteikti saglabājamiem. Apcerējumā “Daugavpils apriņķa Višķu pagasta kāzu ieražas” viņš pierakstījis latgaliešu kāzu norisi un izdarības, pievienojot no vietējām apkārtnes teicējām pierakstītās apdziedāšanās dziesmas.

Izstādes “Kuozys” vizuālās un satura koncepcijas pamatā izmantoti kāzu norisi, tradīcijas, rituālus, precību zīlēšanu, ticējumus raksturojoši un asociatīvi priekšmeti, atribūti, apģērbs, aksesuāri, mūzikas instrumenti, pūra rokdarbi, kā arī fotogrāfijas. Kāzu tēmas atklāšanai izstādē eksponēti fotoattēli, oriģinālie materiāli no daudzu muzeju krājumiem, privātpersonām, Jasmuižas katoļu baznīcas. Īpašie eksponāti izstādē ir 19. gs. beigu–20. gs. sākuma līgavas vainagi no Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja, kāzu kleitas no muzeju krājumiem un privātpersonām, kā arī plīvurs, pūra lietas un pirmās kāzu nakts krekls. Izstāde papildināta ar video un audio materiāliem: kāzu un apdziedāšanās dziesmām folkloras kopas “Naktineica” izpildījumā un pieredzes bagātas kāzu vedējmātes Annas Puncules (1938) stāstiem.