Lini – ne tikai zili

Andreja Upīša memoriālā māja

Andreja Upīša memoriālmājā Skrīveros, Daugavas ielā 58, no 13. maija līdz 31. jūlijam aplūkojama Tautas lietišķās mākslas studijas “Rota” darbu izstāde “Lini – ne tikai zili”

Lins no seniem laikiem ir iemīļots rokdarbnieču materiāls, kurš ieausts ne tikai praktiski pielietojamos priekšmetos, bet arī darbos ar mākslas vērtību. Izstādē aplūkojami Tautas lietišķās mākslas studijas “Rota” audēju rokdarbi, kas darināti no liniem – dvieļi, galdauti, segas un lakati. Studijas vadītāja stāsta: “Savos darbos cildinām it kā tik vienkāršo un visiem pazīstamo linu, aužot dvieļus, galdautus, segas un pat lakatus. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj pārveidot šķiedru dažādās faktūrās un krāsās, tās arī izmantojam, radot jaunus rakstus un kompozīcijas. Savu prieku caur šiem darbiem mēs gribam nodot arī izstādes apmeklētājiem, un ceram, ka lins atgūst savu nozīmīgo, kultūrvēsturisko vietu Latvijā!”

Andreja Upīša memoriālmājas vadītāja Inese Ozoliņa piebilst: “Zilu linu lauki pakalnos daudzus gadsimtus rotāja Latvijas ainavu. Šā mazā ziediņa, kurš dzīvo tikai vienu dienu, nozīmi redzam tautas dainās, dziesmās un dzejoļos. Noziedējušā vietā nākamajā rītā jau saulē lūkojas nākamais zilais ziediņš, lai izauklētu mazo, brūno sēkliņu. Kad sēkliņas pogaļā skandina briedumu, sākas lina garais un grūtais ceļš līdz audējas rokām. Tās glāsta spožo, garo šķiedru un gatavo audeklam.”

Izstāde aplūkojama līdz 31. jūlijam.