Lobs ar lobu sasatyka

Krišjāņa Barona muzejs

Līdz 18. novembrim Krišjāņa Barona muzejā (Rīga, Krišjāņa Barona iela 3-5) aplūkojama ceļojošā izstāde “Lobs ar lobu sasatyka”, kurā skatāmi biedrības “Latgales etnogrāfiskā vēstniecība” vadītājas Ivetas Seimanovas darinātie dažādu Latgales vietu tautastērpi, kuros šoreiz ietērptas lelles.

Ar vēsturisko tautas tērpu atdarināšanu I. Seimanova aizrāvusies jau pirms krietna laika, bet pirms aptuveni trim gadiem viņa tautas tērpos sākusi ietērpt arī lelles. Izstādē skatāmas vairāk nekā 40 mazās tautumeitas pēc etnogrāfiskajiem materiāliem atdarinātos vēsturiskos tautas tērpos. Pie katras mazās tautumeitas brunčiem norādīta arī apdzīvotā vieta, no kurienes tērps nāk. Izstādē lelles ir “atradušas savas mājas” 20 vecos čemodānos. Katrā čemodānā ir apskatāms savs etnogrāfiskais stāsts. Savukārt pieci leļļu koferi vēsti par gadalaikiem un tradicionālajiem latviešu godiem.

Apģērbs sniedz priekšstatu par dzīvi Latgalē, jo pēc tiem var noteikt sievas statusu, dzīvesveidu, arī čaklumu. Kā uzskata I. Seimanova, visčaklākās ir bijušas tieši latgalietes, jo tik smalki izšūtas villaines nevienā citā novadā nav sastopamas. Viens no greznākajiem koferiem, pēc autores domām, ir ar Abrenes tautumeitu baltajā tērpā, kurš vēsturiski noteikti daudziem asociējas tieši ar Latgali.

Ceļojošā izstāde “Lobs ar lobu sasatyka” jau viesojusies dažādās Latvijas pilsētās un ciemos, tajā skaitā arī Raiņa muzejā “Jasmuiža”, kā arī Stokholmā un Tallinā.