Lobs ar lobu sasatyka

Raiņa muzejs "Jasmuiža"

No 23. jūlija līdz 7. augustam Raiņa muzejā “Jasmuiža” (Preiļu novads, Aizkalne)  skatāma ceļojošā izstāde “Lobs ar lobu sasatyka”, kurā aplūkojami biedrības “Latgales etnogrāfiskā vēstniecība” vadītājas Ivetas Seimanovas darinātie dažādu Latgales vietu tautastērpi, kuros šoreiz ietērptas lelles.

Ar vēsturisko tautas tērpu atdarināšanu I. Seimanova aizrāvusies jau pirms krietna laika, bet pirms aptuveni trim gadiem viņa tautas tērpos sākusi ietērpt arī lelles. Kopumā pa šo laiku jau ir tapušas vairāk nekā 40 mazās tautumeitas pēc etnogrāfiskajiem materiāliem atdarinātos vēsturiskos tautas tērpos. Tās saliktas vecos koferos kopā ar dažādiem sadzīves priekšmetiem. Pie katras mazās tautumeitas brunčiem norādīta arī apdzīvotā vieta, no kurienes tērps nāk.

Apģērbs sniedz priekšstatu par dzīvi Latgalē, jo pēc tiem var noteikt sievas statusu, dzīvesveidu, arī čaklumu. Kā uzskata I. Seimanova, visčaklākās ir bijušas tieši latgalietes, jo tik smalki izšūtas villaines nevienā citā novadā nav sastopamas. Viens no greznākajiem koferiem, pēc autores domām, ir ar Abrenes tautumeitu baltajā tērpā, kurš vēsturiski noteikti daudziem asociējas tieši ar Latgali.