Mīļie ļaudis. Sarakste ar pagātni

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs
Ellija Forsele-Rozentāle Elinas Salorantas videomākslas darbā. Ellija stāv puspagriezienā pret fotogrāfu, skatās pār plecu uz fotogrāfu. Redzama tikai viņas seja un plecu daļa.

No 5. novembra līdz 2023. gada 8. janvārim Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā (Rīga, Alberta iela 12-9) aplūkojama somu mākslinieces Elinas Salorantas izstāde “Mīļie ļaudis”.

Izstāde “Mīļie ļaudis. Sarakste ar pagātni” vēsta par somu dziedātāju Elliju Forseli-Rozentāli (1871–1943), kuras dzīve pēc laulībām ar gleznotāju Jani Rozentālu ir bijusi cieši saistīta ar Latviju.

Somu māksliniece Elina Saloranta (Elina Saloranta) pēdējo četru gadu laikā ir rakstījusi “vēstules pagātnei”, veltot tās Ellijai un viņas māsām Annai un Līsijai. Balstoties uz viņu rakstītajām vēstulēm, ir izveidoti videomākslas darbi, mēģinot atbildēt māsu rakstītajam no šodienas perspektīvas un dažkārt aicinot sarakstei pievienoties arī skatītājus. Izstādē “Mīļie ļaudis” būs iespējams aplūkot šo eksperimentu rezultātus un uzrakstīt vēstuli Ellijai, Annai vai Līsijai. Ko māsas pārrunāja savās vēstulēs un kādas vēstules viņas ir saņēmušas no saviem 21. gadsimta vēstuļu draugiem?

Projekta mērķis ir veidot dialogu ar pagātni, taču, saistībā ar sievietes stāvokli 20. gadsimta sākumā, tajā ir izcelts arī emancipācijas aspekts.

Elīna Saloranta ir māksliniece, kas dzīvo Helsinkos. Viņa darbojas eksperimentālo filmu jomā, ko studējusi Čikāgas Mākslas institūta skolā no 1999. līdz 2001. gadam. Šobrīd viņa ir mākslinieciskās pētniecības pasniedzēja Helsinku Mākslas universitātē. Izstāde “Mīļie ļaudis” ir daļa no viņas pēcdoktorantūras pētījuma “Sarakste ar pagātni”.

Izstāde būs apskatāma no 2022. gada 5. novembra līdz 2023. gada 8. janvārim.