No klūgas līdz grozam

Andreja Upīša memoriālā māja
Skrīveru pinēju kopas izstāde "No klūgas līdz grozam" aplūkojama līdz 31. augustam

Līdz 2021. gada 10. augustam Andreja Upīša memoriālmājā Skrīveros, Daugavas ielā 58, aplūkojama Skrīveru klūdziņu pinēju kopas sezonu darbu izstāde “No klūgas līdz grozam”.

Jau 19 gadus Skrīveros 15 cilvēku kopa ir uzticīga senai amatniecības nozarei – klūgu pīšanai. Pirmo reizi uz nodarbību klūdziņu pinēji sanāca 2002. gada 8. septembrī. Nodarbības daiļamatu meistares Rasmas Kazimirovas vadībā apmeklē pinēji no Skrīveriem, Zemkopības institūta, Jumpravas, Lielvārdes un Madlienas. Pinējiem šis vaļasprieks, darbs ar dabas materiālu – klūgu, ir viens no galvenajiem sevis izteikšanas un pilnveidošanas paņēmieniem. Nodarbību dalībnieki pin, lai sev un citiem sagādātu prieku. Izstādē eksponēti deviņu amatnieku darbi, kuri tapuši mājās aizvadītajā gadā.

Klūgu pinumi top gan no brīvā dabā vāktām klūdziņām, gan no pašu Skrīveru apkārtnē audzētām klūgām. Svarīgākais un darbietilpīgākais ir tieši materiāla vākšanas un sagatavošanas posms.. Svarīga ir klūgu apstrāde – mizošana, žāvēšana, šķirošana. Pavasarī uzreiz mizojot, iegūst baltu klūgu, bet vārot – brūnu. Pirms pīšanas tās jāmērcē, lai klūdziņa kļūst mīksta un elastīga.  Zaļi grozi sanāk no nemizotām klūgām. Tā pin kartupeļu grozus, malkas, ogu, ābolu, sēņu grozus, dekorus mājai un dārzam. Lai izgatavotu vairākus viena modeļa (piknika, malkas, veļas, ogu) grozus, izmanto dažādas speciāli izgatavotas formas. Groza pīšana ir darbietilpīgs cilvēka roku darbs, kas aizņem vairākas dienas.

Pinēji aktīvi piedalās dažādās izstādēs Skrīveru KC, Aizkrauklē, Jumpravā un Neretā Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā. Aktīvākie pinēji ar saviem darbiem ir sastopami Skrīveru, Jaunjelgavas, Aizkraukles, Jumpravas, Lielvārdes un Brīvdabas muzeja rīkotajos gadatirgos. Ļoti pieprasīti ir dažādi grozi iepirkumiem, ceļojumiem un piknikam, veļai, malkai, ogām un dārzeņiem, kā arī dažādi dekori interjeram un dārzam.

Saistībā ar aktuālajām prasībām Covid-19 izplatības ierobežošanai, Andreja Upīša memoriālmāja uzņem tikai individuālus apmeklētājus un vienas mājsaimniecības locekļus. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju. Ikvienam muzeja apmeklētājam jālieto mutes un deguna aizsegs.