Riti, riti…

Ojāra Vācieša muzejs

No 10. decembra līdz nākamā gada 26. februārim Ojāra Vācieša muzejā (Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 19) aplūkojama Baibas Ūlandes gleznu izstāde “Riti, riti…”, kas veltīta mākslinieces tēvam Jānim Ūlandam.

Izstādes autore Baiba Ūlande stāsta, ka iecere izstādei radās 2021. gada janvārī, neilgi pēc mātes nāves, kad Baiba šķirojusi un pārskatījusi mammas lietas un atradusi tēva fotogrāfijas. Tas uzjundījis gan atmiņas, gan arī jautājumus. Baibas tēvs Jānis Ūlands mūžībā devies 1990. gadā, nodzīvojot vien 52 gadus. “Šo izstādi gribu veltīt saviem bērniem, brālim, brāļa dēlam – savējiem, kuri nezina tēta stāstu, jo par viņu tika klusēts, viņš pat netika pieminēts. Tas man ir sāpējis, bet nav pieticis dūšas runāt, tad nu šobrīd to taisos darīt,” stāsta māksliniece.

Par izstādes tapšanu Baiba stāsta: “Teju gads, kura laikā tapa izstāde, ir labs laiks, lai gan uzgleznotu, gan arī pārdomātu un atcerētos tēti. Daži darbi vēl šoruden klāt nākuši. Un jūtu, ka darbs pie izstādes, kaut kādā ziņā ir arī atmiņu un attieksmes revīzija.”

Šī izstāde turpina jau diezgan sen aizsākto tēmu par dzīvīgumu atgūšanu, par pilnasinīgu dzīvošanu pretstatā izdzīvošanai. Tā ir izstāde par to, kas ir Tēvs, kāda ir viņa sūtība, ietekme un kā ir, ja tēva ir pietrūcis…cik garš un ne vienkāršs ceļš līdz atbrīvotai, laimīgai, savai dzīvei.

“Gleznās galvenokārt attēlotas monohromas ziemīgas ainavas. Tētim daba bija resurss, man ir līdzīgi. Savukārt foto izdrukās atlasīti tēta darbošanos raksturojoši mirkļi. Caur personīgo esmu nonākusi pie vispārīgā, ko nozīmē TĒVS, kā tiek ietekmēta dzīve, kad tēva ir bijis par maz…” par izstādi stāsta māksliniece.

Izstādes nosaukums “Riti, riti…” aizgūts no latviešu tautasdziesmas, stāsta māksliniece. “Tā sākas tautasdziesma, un šajā tautasdziesmā ietilpināts viss, ko esmu gribējusi pateikt – cieņa saknēm, svētība pēctecībai.”

Muzejs strādā zaļajā režīmā – ieeja tajā tikai ar derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, līdzās tam uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Muzeja apmeklētājiem jālieto sejas un deguna aizsegs.