No 30. jūnija līdz 2024. gada 22. jūnijam Raiņa un Aspazija vasarnīcā Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7 aplūkojama izstāde “Uz robežas. Divas pasaules. Aspazijas luga “Zalša līgava””, kurā lugas tapšanas, mitoloģisko slāņu un idejas par pasaules atjaunošanos pētniecība Raiņa un Aspazijas muzeja pētnieces Astrīdas Cīrules un scenogrāfa Reiņa Suhanova sadarbībā rezultējusies daudzšķautņainā mākslinieciskā interpretācijā.
2023. gadā Aspazijas lugai “Zalša līgava” aprit 95 gadi kopš tās izdošanas. Luga ir balstīta latviešu un lietuviešu pasakās un antīkās pasaules mītos.Izstādes mākslinieciskā iecere paredz Aspazijas mītu un leģendu transformāciju Reiņa Suhanova scenogrāfijā, Jēkaba Nīmaņa skaņu režijā un režisores un aktrises Ingas Tropas tēlojumā, atveidojot divu pasauļu sadursmi un saskarsmi un izsekojot Aspazijas iedvesmas avotiem, lugas tapšanai un dzīvei uz skatuves no pirmiestudējuma līdz pat mūsdienām.
Aspazija lugā tēlo divu pasauļu pretstatus – vienkāršo, reālistisko, primitīvo zemes dzīvi un garīgo ūdens pasauli. Aspazijas ideja vienot virszemi un apakšzemi un veidot vienotu pasauli cieši saistās ar šodienu, paplašinot mūsu izpratni par dabu, tās atjaunošanos, zemi un cilvēka vietu tajā. Izstāde kalpos arī kā mūsdienu folkloras pētniecības platforma, ļaujot apkopot un pētīt apmeklētāju pieredzi – atmiņas un personīgus priekšstatus par mītiem un leģendām par ūdens pasauli.
Izstāde iekļaujas 2023. gada vasarā Jūrmalā notiekošajā 4. Starptautiskajā jūras tematikai veltītajā mākslas biennālē “Marīna 2023”, kuru rīko Jūrmalas muzejs. Tās tēma “Ūdensdievam uz pleciem” (no Aspazijas krājuma “Trejkrāsaina saule” (1926))” šogad tiecas risināt personīgo mītu un leģendu tēmu.
Izstādes ietvaros 11. oktobrī notika Zinātniskie lasījumi, kas pulcēs folkloras un literatūras pētniekus, lai padziļināti pētītu lugas tapšanu un kultūrvēsturiskos kontekstus. To ieraksts pieejams ŠEIT
Izstāde tapusi ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.