Memoriālo muzeju apvienība sāk vasaras sezonu

Raiņa muzeji “Jasmuiža” (Aizkalne, Preiļu novads) un “Tadenava” (Dunavas pagasts, Jēkabpils novads), kā arī Andreja Upīša memoriālā māja un dārzs Skrīveros (Daugavas iela 58, Skrīveri, Aizkraukles novads) no maija sākuma atkal ir atvērti apmeklētājiem.

Vasaras sezonā, no 1. jūnija līdz 31. augustam, trešdienās mainīts darba laiks vairākiem Memoriālo muzeju apvienības muzejiem, lai varētu uzņemt apmeklētājus arī siltajās vasaras vakaru stundās. Ar darba laika izmaiņām var iepazīties ŠEIT.

Raiņa muzejs “Jasmuiža” savu 60. sezonu uzsāks 2. maijā, aicinot apmeklētājus no jauna iepazīt Latgales keramikas dārgumus. Jaunajā Latgales keramikas ekspozīcijā “No svilpaunieka līdz svečturim” skatāms bagātīgs svečturu klāsts, krūzes, vāzes ar sīkplastikas rotājumiem, uzrakstiem un sejas atveidiem svilpaunieki, krājkases, sienas šķīvji, kā arī dzērienu servīzes. Kopumā eksponēti 37 keramiķu darinātie māla priekšmeti, atklājot to formu daudzveidību, glazūru krāsu toņu dažādību.

““Jasmuiža” sezonu uzsāks ar putnu tēmu. Jašas krastos ikdienā dzirdamas dažādu putnu balsis. Šopavasar tie ienāks arī muzeja telpās, jo piedāvāsim divas izstādes, kurās eksponētas krāsainas putnu ilustrācijas: līdz jūnija beigām Jasmuižas apmeklētājus priecēs mākslinieces Agijas Stakas grāmatu ilustrāciju ceļojošā izstāde “Putni”, savukārt līdz 5. jūnijam muzejā būs skatāma Latvijas profesionālās ievirzes vizuāli plastiskās mākslas izglītības programmu audzēkņu vizuālās mākslas konkursa “Putni Raiņa dzejā” 20 laureātu darbi.

Sezonas laikā gaidāmi dažādi pasākumi un meistarklases, kā arī apmeklētāju iemīļotie cepļa kurināšanas svētki augusta otrajā nedēļas nogalē.

Raiņa muzejs “Tadenava” apmeklētājiem būs atvērts no 3. maija un šovasar aicinās uz izstādi par Raiņa tēvu Krišjāni Pliekšānu, kurš bija inteliģents saimnieks un labs zirgkopis. Tāpat kā pagājušajā gadā, arī šogad muzejs piedalīsies “Mājas kafejnīcu dienās” septembrī, jūlijā gaidāms mākslas plenērs, bet augustā – Sēlijas jauno dzejnieku nometne.

Andreja Upīša memoriālmājā Skrīveros durvis vērs 3. maijā. Šajā sezonā atjaunota izstāde “Ratos kopā ar Brīviņu kungu”, kas izved apmeklētājus cauri visam Dīvajas pagastam no Salakkroga, kur sākas romāna “Zaļā zeme” darbība, līdz pat Brīviņu mājām. Eksponētie senie sadzīves priekšmeti un darbarīki sniedz priekšstatu par romānā attēlotā laika (19. gs. 80.–90. gadi) lauku saimniecisko vidi. Kā ierasts, muzejs svinēs arī Andreja Upīša sievas Olgas vārda dienu un aicinās uz Andrejdienu.

2024. gadā aprit 15 gadi, kopš tika izveidota Memoriālo muzeju apvienība, tajā apvienojot sešus muzejus ar 10 ekspozīciju un izstāžu vietām: Jāņa Akuratera muzeju, Krišjāņa Barona muzeju, Raiņa un Aspazijas muzeju, Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeju, Andreja Upīša memoriālo muzeju un Ojāra Vācieša muzeju. Svinot piecpadsmitgadi, apvienība ir izveidojusi īpašu logo, kas līdz gada beigām tiks izmantots publicitātes materiālos. Šosezon īpaša uzmanība tiks pievērsta iekšējai komunikācijai, kopā ar muzeju kolēģiem īstenojot ieceres, kaļot jaunus plānus un atskatoties uz paveikto.

Vasaras darba laiks muzejos

Vasaras sezonā trešdienās mainīts darba laiks Memoriālo muzeju apvienības muzejiem, lai varētu uzņemt apmeklētājus arī vasaras vakaru stundās.

Visi muzeji

Muzeju nakts ceļvedis: koncerti

Kas gan ir Muzeju nakts bez koncertiem? Turpinot tradīcijas, arī šogad vairākos Memoriālo muzeju apvienības muzejos notiks koncerti, kuros piedalīsies mūzikas grupas un kori, folkloras kopas, mūzikas skolu audzēkņi, un gaidāma pat "Dzejas pusnakts" ar elektronisko mūziku.

Visi muzeji