Muzeju nakts ceļvedis: Jaunu zināšanu meklētājiem

Visi muzeji
Jaunas izstādes, ekskursijas un īpaši sarunu vakari bagātinās Muzeju nakti ne tikai ar jauniem iespaidiem, bet arī jaunām zināšanām. Jāņa Akuratera muzejs (Rīga, Ojāra Vācieša 6a) 19.00–23.00 Videostāsts “Septiņi tēli dzīvo pie autora”. Videostāsts iepazīstina ar septiņiem Jāņa Akuratera zināmāko darbu tēliem. Tēli atdzīvojas, lai pastāstītu gan par sevi, gan arī literāro darbu, no kura viņi nāk. 19.00–01.00 Apmeklētājiem atvērta muzeja ekspozīcija un izstāde “Krāšņā pieticība”, kas veltīta māksliniekam Voldemāram Irbem. Krišjāņa Barona muzejs (Rīga, Krišjāņa Barona iela 3-5) 19.00 Saruna par Krišjāņa Barona tēlu Ingunas Baueres romānā “Mazā, klusā sirds”. Romāns stāsta par Krišjāņa Barona sievas Dārtas Baronas dzīvi un pārdzīvojumiem. 20.30–21.30 Atmiņu radīšana Latvijā. Ukrainas stunda. Tatjana Mazurenko un Egils Vilkaušs stāstīs par ukraiņu dzejnieku un latviešu tautasdziesmu atdzejotāju Jurko Sadlovski (1970–2018). Saruna ar ukraiņu bēgļiem Latvijā “Mans gads Latvijā”. Kijivas apgabala sociālās aizsardzības departamenta direktora, Ukrainas Sarkanā Krusta goda biedra Ivana Meščana fotoreportāža “Dzīve kara laikā” Raiņa un Aspazijas māja (Rīga, Baznīcas iela 30) 19.00–23.00 Ekskursijas Raiņa un Aspazijas dzīvoklī un filma par Raini un Aspaziju “Laikarits”. Raiņa un Aspazijas vasarnīca (Jūrmala, Jāņa Pliekšāna iela 5/7) 18.00–23.00 Atvērta muzeja ekspozīcija “Es un Tu” un memoriālās istabas, kā arī apskatāma izstāde “Rainis un jūra”, kas vēsta ne tikai par Raiņa un jūras attiecībām, bet arī par mūsdienu cilvēku un jūras mijiedarbi. Raiņa muzejs “Jasmuiža” (Aizkalne, Preiļu novads)

20.30–21.00 Izstādes “Kuozys” atklāšana. Izstādē eksponētas gan kāzu kleitas, plīvurs, līgavas vainagi, mūzikas instrumenti, pūra rokdarbi, kā arī kāzu fotogrāfijas un laulību reģistru grāmatas no Jasmuižas katoļu baznīcas. Izstādi papildina audio un video materiāli: kāzu un apdziedāšanās dziesmas folkloras kopas “Naktineica” izpildījumā un pieredzes bagātas kāzu vedējmātes Annas Puncules (1938) stāsti.

Raiņa muzejs “Tadenava” (Dunavas pagasts, Jēkabpils novads) 19.00–24.00 Izstādes “Rotaļlietu stāsts” un “Kāda bija Tadenava?” Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs (Rīga, Alberta iela 12–9) 19.00–01.00 Jauno rakstnieku meka. Stāsts attēlos, tekstā un uzdevumos par Rūdolfa Blaumaņa “audžudēliem” – rakstniekiem un komponistu, kuras izaugsmes un talanta spodrināšanas ceļā palīdzīgu roku sniedzis Rūdolfs Blaumanis. Andreja Upīša memoriālais muzejs (Rīga, Brīvības iela 38-4) 19.00–19.20 Mākslinieku grupas “Maģi” tekstilminiatūru izstādes “Sūnas” atklāšana. 19.00–24.00 Muzeju nakts apmeklētājiem tiek piedāvāta interaktīva spēle “Izglāb gleznu!” un interaktīvi literāra atrakcija “Atpazīsti Andreja Upīša darbus!” Ojāra Vācieša muzejs (Rīga, Ojāra Vācieša iela 19) 20.00–22.00 Kino vakars. Filmas par un ap Ojāru Vācieti – filma “Ceturtā dimensija”, (1977, rež. L. Žurgina) “Visāda garuma stundas” (2013, rež. M. Balode), dokumentālā filma “Daugavas leģenda” (1966, rež. L. Gaigals). 19.00–01.00 Ekspresizstāde “Bungas un balalaika” stāsta par Ojāru Vācieti, Ludmilu Azarovu un mūziku. Ieeja visos pasākumos un darbnīcās ir bez maksas. Lietus gadījumā pasākumi, kas ieplānoti muzeju āra teritorijās, var tikt pārcelti uz iekštelpām. Plašāka Memoriālo muzeju apvienība Muzeju nakts programma: Muzeju nakts 2023 apvienībā Latvijas muzeju Muzeju nakts programma: Muzeju nakts