Noslēdzies konkurss “Raiņa dzejas vārdnīca”

4. klases skolnieces Zuzannas Šternas zīmējumā attēlots Rainis. Viņam ap galvu, domu mākonītī lidinās dažādi priekšmeti: gliemezis, mūris, mute un vēl daudz kas cits.

2021. gada sākumā Raiņa muzejs Jasmuiža rīkoja literāro un vizuālās mākslas darbu konkursu “Mans Raiņa dzejolis” 4.–6. klases skolēniem. Lai aktualizētu Raiņa daiļrades lomu mūsdienu sabiedrībā un bagātinātu skolēnu vārdu krājumu, skolēni bija aicināti izveidot ilustrētu Raiņa dzejas vārdnīcu, izrakstot nesaprotamus, nezināmus, interesantus vārdus, skaidrot tos, kā arī ievietot savos teikumos. Šim nolūkam konkursa dalībniekiem bija jāizmanto dzejoļu krājumu “Puķu lodziņš”, “Zelta sietiņš” un “Lellīte Lolīte” dzejoļus.

Konkursa dalībnieki, lasot šos dzejoļu krājumus, bija pamanījuši ļoti daudzus interesantus, svešus un neparastus vārdus. Vai mēs visi zinām, kas ir vabas, cērps, tārpenis, čūgas, ķelderis, šūda, dēdis, vežģeris, biedoņi, trams, zibo, miguži, blinda, ule, kreims, vaba? Izklausās pēc svešvārdiem? Nē, tie visi ir sastopami Raiņa dzejoļos bērniem. Domājams, ka konkursa dalībniekiem bija ļoti interesanti lasīt, meklēt un skaidrot šos dzejnieka izmantotos vārdus.

Kopā konkursam iesūtīti 107 darbi. Piedalījās skolēni no dažādām Latvijas vietām: Jēkabpils 3. vidusskolas, Bauskas Valsts ģimnāzijas, Madlienas vidusskolas, Ropažu novada vidusskolas, Neretas Jaunsudrabiņa vidusskolas, Taurupes pamatskolas, Raunas vidusskolas Drustu struktūrvienības, Liezēres pamatskolas, Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas, Salas pamatskolas, Riebiņu vidusskolas, Jaunpiebalgas vidusskolas, Privātās pamatskolas „Gaismas tilts 97”, Ilūkstes Raiņa vidusskolas, Liepājas Centra sākumskolas, Maltas vidusskolas, Jaunmārupes pamatskolas, Jelgavas Centra pamatskolas, Alojas Ausekļa vidusskolas, Galēnu pamatskolas, Rožupes pamatskolas, Garkalnes Mākslu un vispārizglītojošā pamatskolas, J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzijas, Straupes pamatskolas, Salnavas pamatskolas, Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas, Jaunsilavas pamatskolas, Limbažu novada speciālās pamatskolas, Matīšu pamatskolas, Z. A. Meierovica Kabiles pamatskolas, Ziemeļvidzemes pamatskolas, Sējas pamatskolas un Smiltenes vidusskolas.

Darbus izvērtēja žūrija, kuras sastāvā bija dzejnieks un literatūrkritiķis Raimonds Kirķis, literatūrzinātnieks un rakstnieks Valentīns Lukaševičs, Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeja vadītāja, mākslas vēsturniece Dace Vosa un Preiļu Mūzikas un mākslas skolas Mākslas nodaļas vadītāja Marianna Abricka.

1. vietu žūrija piešķīra Zuzannai Šternai (Liepājas Centra sākumskola).

2. vietu žūrija piešķīra Sannijai Meluškānei (Riebiņu vidusskola) un Elizabetei Skrebelei (Jaunsilavas pamatskola).

3. vietu žūrija piešķīra Amēlijai Skutelei (Salas pamatskola) un Elzai Neiburgai (Liepājas Centra sākumskola).

Konkursa žūrija piešķīra 13 Atzinības rakstus: Kristiānam Latišam (Ziemeļvidzemes pamatskola), Kirai Čīmai (Liepājas Centra sākumskola), Sandim Endijam Dimitrijevam (Galēnu pamatskola), Beātei Vilcānei (Rožupes pamatskola), Gabriēlai Seilei (Privātā pamatskola „Gaismas tilts 97”), Artai Pudulei (Galēnu pamatskola), Danam Pudulam (Galēnu pamatskola), Rēzijai Kalvišai (Jēkabpils 3. vidusskola), Laimai Zalānei (Salas pamatskola), Augustam Mednim (Privātā pamatskola „Gaismas tilts 97”), Selīnai Svikšai (Maltas vidusskola), Kristeram Pēkšēnam (Alojas Ausekļa vidusskola) un Amandai Maļinovskai (Privātā pamatskola „Gaismas tilts 97”).

Paldies konkursa dalībniekiem, žūrijai un balvu sponsoriem: Memoriālo muzeju apvienībai, keramiķim Uģim Puzulim, Raivo Andersonam, Edvīnam Vincevičam, Viktoram Ušpelim!

Konkursa laureātus aicināsim uz noslēguma apbalvošanas pasākumu rudenī. Savukārt Memoriālo muzeju interneta mājaslapā šī gada septembrī notiks konkursa darbu virtuālā izstāde.

Ilustrācijas autore: 1. vietas ieguvēja Zuzanna Šterna, 4. klase.