Raiņa muzejs “Jasmuiža” uzsāk jauno sezonu

Raiņa muzejs “Jasmuiža” Preiļu novada Aizkalnē 2. maijā uzsāk savu 60. sezonu, piedāvājot apmeklētājiem divas jaunas izstādes “Kuozys” un “Raiņa dzejas atklātne” un aicinot uz Muzeju nakti 13. maijā.

Savulaik topošais dzejnieks Rainis, tobrīd students Jānis Pliekšāns, 19. gadsimta 80. gados, studiju gadu brīvdienas pavadot Jasmuižā, īpaši interesējies par latgaliešu kāzām, to tradīcijām un rituāliem. Apcerējumā “Daugavpils apriņķa Višķu pagasta kāzu ieražas” viņš pierakstījis latgaliešu kāzu norisi un izdarības, pievienojot no vietējām apkārtnes teicējām pierakstītās apdziedāšanās dziesmas. Iedvesmojoties no Raiņa apcerējuma, tapusi izstāde “Kuozys”, kuras autore ir muzeja vadītāja Solvita Kleinarte, mākslinieks – Ints Sedlenieks.

Izstādē “Kuozys” eksponētas gan kāzu kleitas, plīvurs, līgavas vainagi, mūzikas instrumenti, pūra rokdarbi, kā arī kāzu fotogrāfijas no muzeju krājumiem, privātpersonām un laulību reģistru grāmatas no Jasmuižas katoļu baznīcas. Izstādi papildina audio un video materiāli: kāzu un apdziedāšanās dziesmas folkloras kopas „Naktineica” izpildījumā un pieredzes bagātas kāzu vedējmātes no Preiļu novada Prīkuļiem Annas Puncules (1938) stāsti. Muzeja speciālisti cer, ka jaunā izstāde aicinās kā vietējos, tā arī muzeja viesus no visas Latvijas un ārvalstīm iepazīt latgaliešu kāzu tradīcijas un, iespējams, dos idejas topošajiem jaunajiem pāriem izmantot gadsimtiem saglabātās tradīcijas arī savos godos.

Izstāde “Kuozys” būs skatāma visu sezonu līdz pat 31. oktobrim.

Savukārt izstādē “Raiņa dzejas atklātne” eksponēti 5.–6 klašu skolēnu vizuālās mākslas konkursa 20 laureātu darbi. Konkursa uzdevums bija izveidot savu īpašo atklātni, tās ilustrācijai izmantojot kādu no Raiņa dzejoļiem, kurā minēti ziedi vai daba Kopā tika iesūtīti 462 darbi no 56 Latvijas mācību iestādēm un no Tartu Starptautiskās skolas. Izstāde būs skatāma līdz 4. jūnijam.

Jasmuižā skatāms arī pastāvīgais piedāvājums – Rainim veltītā ekspozīcija, Latgales keramikas ekspozīcija, kā arī A. Paulāna keramikas darbnīca – ceplis.

Muzejā apmeklētāji var noskatīties videofilmu “Rainis. Aspazija. Laikarits”, kā arī pieejami planšetdatori ar informatīvo gidu un Latgales keramikas digitālā ekspozīcija. Jaunie pāri un viņu viesi aicināti pieteikties uz īpašu kāzu programmu.

Sezonā gaidāmas dažādas nodarbības un radošās darbnīcas, arī ikgadējie cepļa kurināšanas svētki, bet jau 13. maijā “Jasmuižā” aicina baudīt pavasarīgo vakaru Muzeju nakts laikā, kur gaidāma gan jaunās izstādes atklāšana, gan arī radošas darbnīcas.