Sajūtu maršruts – audiogids “Ojāra soļi”

Māras dīķis, kurā peld gulbji

Kopš 2020. gada novembra fonds INITIUM (Pārdaugavas radošā centra kurators) sadarbībā ar aktieri un audiogida koncepcijas autoru Jāni Kroni, Ojāra Vācieša muzeju un Ojāra Vācieša biedrību ir atklājis Ojāra Vācieša sajūtu, dzejas un mūzikas maršrutu – audiogidu, kurš ved dalībniekus pa dzejniekam tuvām, iemīļotām un nozīmīgām Pārdaugavas vietām, vienlaikus maršruta apmeklētājiem atklājot kā Vācieša dzejas pasauli, tā Pārdaugavas kultūrtelpu.

Lai arī maršruts tika iecerēts jau pirms globālās pandēmijas sākuma – šobrīd tas savā aktualitātē iegūst vēl jaunu dimensiju, jo audio pastaiga pa vienam vai divatā ir izcils veids kā šajos apstākļos baudīt kultūras piedāvājumu.

Maršruts veidots tā, lai tas ļautu ikvienam piekļūt tuvāk dzejniekam, izjust Pārdaugavu ar Vācieša sajūtu, skatu. Sajūtu ceļojuma pamatā ir audio ieraksts, kurš veidots stereo tehnikā, aktierim Jānim Kronim ierunājot dzejnieka darbus. Maršruta gaitā gājējs nokļūst personiskā piedzīvojumā, kurā, sekojot stāstnieka dotām instrukcijām, tas dodas ceļā, izpildot konkrētus norādījumus.

Sajūtu maršrutam ir īpaši veidota skaņu partitūra, kas sastāv no vairākām komponistu Jākaba Nīmaņa un Edgara Raginska veidotām oriģinālkompozīcijām, kurās dzejnieka daiļrade atklājas atkal jaunā, laikmetīgi muzikālā skatījumā.

Edgars Raginskis skaņdarbus veidojis vokālam, klavierēm, kontrabasam, saksafonam un sitaminstrumentiem (Laura Purena, Edgars Raginskis, Jānis Stafeckis, Arvydas Kazlauskas un Elīna Endzele), savukārt Jēkabs Nīmanis – vokālam, klarnetei, akordeonam un kontrabasam (Baiba Renerte, Jēkabs Nīmanis, Artūrs Noviks un Kristaps Pētersons).  Maršrutu nākotnē plānots papildināt ar projekta MINSKA (māksliniece Marija Linarte) radītajiem skaņdarbiem, papildinot arī maršrutu, piemēram, ar pastaigu pa Torņakalnu, u.c. apkaimes vietām.

Sajūtu maršruts ikvienam pieejams bez maksas, nonākot maršruta starta punktā – skvērā pie Māras dīķa (blakus adresei O.Vācieša iela 15) – un no informatīvā stenda noskanējot QR kodu, kurš aizvedīs līdz SoundCloud vietnē esošajam audio failam.

No 11. novembra Ojāra Vācieša muzejā skatāms arī muzeja ekspozīcijas papildinājums – “Starp dzejoļiem”.  Šī ekspozīcijas daļa vēstīs par Ojāru, kāds viņš ir brīžos starp dzejoļu radīšanu, starp smago un vieglo. Ekspozīcijas papildinājuma autors – scenogrāfs Reinis Suhanovs.

Ieva Niedre,

Fonda INITIUM valdes priekšsēdētāja,