(Jaun)latviešu sarunas

Krišjāņa Barona muzejā – vietā, kur dzīvojis folklorists, publicists, viens no ievērojamākajiem jaunlatviešiem un kultūras darbiniekiem Krišjānis Barons, – skan “(Jaun)latviešu sarunas”. Kā jaunlatviešu idejas iedvesmo mūsdienu sabiedrību? Vai tās ir aktuālas arī šodien? Savās atziņās dalās dažādu profesiju pārstāvji, kurus vieno degsme un pārliecība par nākotni.

Podkāstu sērija tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Pirmajā sērijā Krišjāņa Barona muzeja speciālists Andris Ērglis tiekas ar Jāni Dambīti – uzņēmēju, radošo projektu iedvesmotāju un īstenotāju. Emocionāli piesātinātā sarunā izskan atziņas par jaunlatviešu piemiņas saglabāšanas projektiem, sabiedrības iesaisti, kā arī jauniešu motivāciju apgūt savas valsts vēsturi.


Listen to “(Jaun)latviešu sarunas ar Jāni Dambīti. 1. sērija.” on Spreaker.

 

Otrajā sērijā sarunā ar skolotāju, politiķi un mammu Ivetu Ratinīku izskan pārdomas par to, cik tālu esam aizgājuši no jaunlatviešu laika tautskolotāja ideāla. Uzzinām, kas ir mainījis Ivetas aizspriedumus pret rakstnieku muzejiem. Kā uzrunāt jaunieti? Kā izprast vēsturi? Kā strādāt skolā?


Listen to “(Jaun)latviešu sarunas ar Ivetu Ratinīku. 2. sērija” on Spreaker.

 

Trešajā sērijā viesojas arhitekts Uldis Zanders. Saruna ar arhitektu rosina pārdomas par domu sakārtošanu mainīgā pasaulē, draugiem un ienaidniekiem, komandas spēku. Vai varam definēt, kāds ir latviešu arhitekts?


Listen to “(Jaun)latviešu sarunas ar Uldi Zanderu. 3. sērija” on Spreaker.

 

Ceturtā saruna ar kuivižnieku, filologu, Krišjāņa Valdemāra dzīves un darbu pētnieku Gintu Šīmani ir ekspresīvs un emocionāli uzlādēts stāsts par to, ko zinām vai nezinām par iepriekšējo paaudžu veikumu. Kas ir Bibliokuģis? Vai jaunie latvieši kļūs par jaunlatviešiem? Kā skaidrot K. Barona rakstu fragmentus?

Listen to “(Jaun)latviešu sarunas ar Gintu Šīmani. 4. sērija” on Spreaker.

 

Piektajā sarunā ar filoloģijas maģistri Zani Gruduli meklēsim atbildes uz jautājumiem, kā piesaistīt jauniešu interesi muzejam, ko nozīmē – strādāt ar prieku, kā atrast īsto ceļu dzīvē. Ja arī Tev ir svarīgi, ko un kā runāt dzimtajā valodā – klausies!

Listen to “(Jaun)latviešu sarunas ar Zani Gruduli” on Spreaker.

 

Noslēdzošā sērija ievada valsts svētku mēneša noskaņās. Latvijas universitātes Āzijas studiju programmas students Aleksandrs Grigorjevs stāsta par savu pētnieka ceļu. Kā interese par tautiskās atmodas laiku un tā darbiniekiem pāraugusi arābu kultūras studijās? Kādi modernās pasaules izaicinājumi sagaida latviešu jaunieti? Kā sevi atrast? Kā sevi nepazaudēt? Kas Latvijai šobrīd vissvarīgākais?

Listen to “(Jaun)latviešu sarunas ar Aleksandru Grigorjevu. 6. sērija” on Spreaker.