Raiņa muzejs “Jasmuiža”

Aizkalne, Preiļu novads

Vienīgajā Raiņa muzejā Latgalē iepazīsti vidi, kādā dzejnieks pavadīja ģimnāzijas un universitātes brīvlaikus, un uzzini stāstus par Raiņa pirmajām mīlestības jūtām. Savukārt Andreja Paulāna rekonstruētajā darbnīcā–ceplī un izstāžu zālē aplūko krāšņo Latgales keramikas kolekciju.

Klusā lauku nostūrī, nelielās Jašas upītes krastā muzejs izvietojies Jasmuižas muižas ēkās. Tās kopā ar Latgales keramikas vecmeistara Andreja Paulāna 1999. gadā rekonstruēto darbnīcu-cepli un gandrīz trīs hektārus lielo parku veido kompleksu, kas ir valsts nozīmes vēstures piemineklis.

“Jasmuiža” ir viens no Raiņa un Aspazijas muzejiem, un starp citiem dzejnieka piemiņai veltītajiem muzejiem īpašs ar to, ka tā ir viņa “jaunu dienu zeme”. Šeit no 1883. gada līdz 1891. gadam topošais dzejnieks pavadīja savus ģimnāzijas un universitātes brīvlaikus, jo šai laikā muižu nomāja un tajā saimniekoja Raiņa tēvs Krišjānis Pliekšāns.
“Jasmuiža” ir jaunības romantikai un mīlestībai veltīts muzejs, jo tieši šeit Rainis izjutis pirmās apzinātās romantiskās jūtas. To objekts bija kalpone Tekla, kuru viņš regulāri pieminējis savā dienasgrāmatā, piemēram: “Teklīte bija ienākusi, mīlīga, kairinoša, es nekā (..) Nu es manu drusciņ spēka, nožēloju, ka ar Teklīti nekā nedarīju, un tik, kad viņa aizgāja, fantazēju.”

Raiņa muzeja “Jasmuiža” muižas pārvaldnieka mājā iekārtota ekspozīcija par dzejnieka ģimnāzijas un studiju gadiem. Muižas govju kūtī ir izveidota izstāžu zāle, kur aplūkojama plaša Latgales keramikas izstāde. Tajā eksponēti vairāk nekā 200 novada podnieku darinātie saimniecības trauki un dekoratīvā keramika, bet Andreja Paulāna darbnīcā-ceplī iespējams iepazīties ar vidi, kādā dzīvojuši un strādājuši Latgales keramiķi 19. gadsimta beigās un 20. gadsimtā.

Muzejā notiek sezonas atklāšanas sarīkojumi, keramikas cepļa kurināšanas un atvēršanas pasākumi, ikgadējie Dzejas dienu sarīkojumi, regulāri tiek eksponētas izstādes, kas atklāj tautas amatniecības sasniegumus un Raiņa atstātā mantojuma aktualitāti mūsdienās.

 

Pieejamība

Cilvēki ar kustību traucējumiem no muzeja autostāvvietas var iekļūt Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājā, kur tiem ir iespēja apskatīties izstādes un Latgales keramikas ekspozīciju, kā arī pieejamas pielāgotas labierīcības. Ieejas durvis ir platas. Muzeja autostāvvieta ir pļava – zāliens, zemes celiņš līdz ieejas durvīm ir samērā cieta seguma.

No amatu mājas pa zemes celiņu bez cietā seguma var nokļūt līdz Raiņa ekspozīcijas ēkai, pirms ieejas muzejā ir trīs pakāpieni un ārdurvju slieksnis, ko var pārvarēt ar muzeja darbinieka vai asistenta palīdzību.

Līdz A. Paulāna keramikas darbnīcai ir apgrūtināta nokļūšana, jo ir jāšķēršo nestabils tiltiņš pār Jašas upi, tālāk taka ved uzkalniņā ar nelīdzenu virsmu.

Pieaugušajiem: 2.00 EUR.
Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 1.00 EUR.
Ģimenes biļete (1 vai 2 pieaugušie ar 1–4 bērniem līdz 18 gadu vecumam): 3.00 EUR.
Ekskursija latviešu valodā: 5.00 EUR.
Ekskursija krievu, angļu valodā: 7.00 EUR.

Izglītojošā nodarbība: 2.00 EUR.

Audiovizuālā gida izmantošana: 3.00 EUR.

Iespēja apmeklēt bez maksas: Raiņa dzimšanas dienā 11. septembrī, katra mēneša pēdējā sestdienā, kā arī Starptautiskajā muzeju dienā 18. maijā un Starptautiskās akcijas “Eiropas muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00.

Bezmaksas apmeklējums

Muzeja darba laiks

Tr–Sv
10–17
Pr–Ot
Slēgts

Muzejs atvērts no 1. maija līdz 31. oktobrim.

Raiņa muzejs “Jasmuiža”

Solvita Kleinarte,
Raiņa un Aspazijas muzeja vadītājas vietniece
jasmuiza@memorialiemuzeji.lv

Anita Puncule,
izglītības programmu kurators
anita.puncule@memorialiemuzeji.lv