Dzejas dienās Memoriālo muzeju apvienības muzejos gaidāma notikumiem bagāta programma.
5. septembris
“Vienalga paliek viss”. Ojāra Vācieša muzejs, plkst. 18.00
Dzejas lasījumi un dalīšanās atmiņās, pieminot dzejnieku un atdzejotāju Knutu Skujenieku.
Piedalās: Māris Salējs, Eduards Aivars, Ingmāra Balode, Ieva Ķīse, Ivars Šteinbergs, Jānis Rokpelnis, Roalds Dobrovenskis, Velta Kaltiņa.
6. septembris
“Dzejas tekstūras”. Ojāra Vācieša muzejs, plkst. 17.00
Grupas “Tekstūra” autoru lasījumi.Piedalās: Agita Draguna, Rinalds Einiks, Elīna Līce, Džonatans Melgalvis, Alise Mētra, Sandra Ratniece, Agnese Rutkēviča, Māris Salējs, Gunta Šnipke, Ruta Štelmahere, Kristaps Vecgrāvis, Andris Zeibots.Pasākuma laikā būs iespēja veikt dāvinājumu Knuta Skujenieka piemiņas vietas izveidei.
Organizē: dzejnieku un prozaiķu grupa „Tekstūra”.
“Abi labi”. Jāņa Akuratera muzejs, plkst. 19.00
Pasākumā ar savu darbu lasījumiem piedalīsies igauņu dzejnieks un tulkotājs Contra un latviešu dzejnieks un atdzejotājs Guntars Godiņš. Pasākumu vada dzejnieks un Jāņa Akuratera muzeja speciālists Aivars Eipurs. Lasīt vairāk.
8. septembris
Dzejas dienas “Jasmuižā”. Raiņa muzejs “Jasmuiža”, plkst. 12.30
Raiņa muzejā “Jasmuiža” šogad Dzejas dienās viesosies dzejniece Inese Zandere, aicinot uz dzejas lasījumiem, kopīgām sarunām un dzejas darbnīcu. Savukārt ilustratore Agija Staka iepazīstinās ar savu radošo darbu – grāmatu ilustrēšanu. Lasīt vairāk.
Žurnāla “Domuzīme” Dzejas balva 2022. Ojāra Vācieša muzejs, plkst. 18.00
Žurnāla “Domuzīme” Dzejas balvas 2022 nominantu lasījumi un uzvarētāja apbalvošana.
Žurnāla “Domuzīme” Dzejas balvas 2022 nominantu lasījumi un uzvarētāja apbalvošana.
Nominētie autori: Elīna Bākule-Veira, Ronalds Briedis, Marija Luīze Meļķe, Artis Ostups, Jānis Rokpelnis, Arvis Viguls.
Dzejas dienas Krišjāņa Barona muzejā. Krišjāņa Barona muzejs, plkst. 18.00
Līdz ar Austrasbērniem, kas Krišjāņa Barona muzejā ir iemīļoti viesi, Dzejas dienās šogad viesosies Ieva Auziņa-Sentivani. Diplomētās arhitektes, pedagoģes un valodnieces mūža darbs ir vairāk nekā 20 gadu laikā tapuši dainu atdzejojumi ar komentāriem angļu valodā. Lasīt vairāk.
9. septembris
Dzejas dienas “Tadenavā”. Raiņa muzejs “Tadenava”, plkst. 11.00
Raiņa bērnības mājās Tadenavā norisināsies dzejas lasījumi, mākslas, mūzikas un dzejas darbnīcas. Pasākums noslēgsies ar koncertu, kurā aicināsim līdzdarboties visus pasākuma viesus. Ar dzejas lasījumiem un dzejas darbnīcu pasākumā viesosies Inese Zandere un Ērika Bērziņa, mākslas darbnīcu vadīs Anna Vaivare, savukārt ar mūziku priecēs bungu virtuozs Ernests Mediņš.
10. septembris
Gundegas Grīnumas priekšlasījums. Raiņa un Aspazijas māja, plkst. 11.00
Literatūrzinātnieces Gundegas Grīnumas priekšlasījums “Rainis, Aspazija un viņu Cīrihes “Ekermanis” jeb Ar brīvās Šveices skolu uz Latvija Republikas parlamentu”.
Priekšlasījums vēstīs par nozīmīgu posmu divu ievērojamu latviešu – dzejnieka Raiņa un tautsaimnieka Roberta Ivanova – ceļā uz līdzdalību neatkarīgās Latvijas pamatu veidošanā un nostiprināšanā. Par laiku, kad politiskās emigrācijas apstākļos brīvajā Šveicē, arī Aspazijai iesaistoties, nodibinājās cieša, nepārejoša saikne abu vecuma un dzīves pieredzes ziņā atšķirīgo latviešu sociāldemokrātu starpā. Lasīt vairāk.
Izstādes “Rainis un jūra” atklāšana. Raiņa un Aspazijas vasarnīca, plkst. 15.00
Izstāde “Rainis un jūra” vēstīs ne tikai par Raiņa un jūras attiecībām, bet arī par mūsdienu cilvēku un jūras mijiedarbi.
Izstāde iekļaujas projektā “Rainis un jūra”, kura mērķis ir aktualizēt un radošā veidā atspoguļot Raiņa un jūras attiecības, atklājot to poētisko dažādību dzejā, aplūkot tās sadzīviskā un filozofiskā līmenī, kā arī iesaistošā un uz sadarbību vērstā veidā veicināt sabiedrības izpratni par jūras un piekrastes teritorijas problēmjautājumiem 21. gadsimtā.
Tā būs skatāma līdz 2023. gada 31. maijam. Lasīt vairāk.
11. septembris
Herbārija meistardarbnīca ģimenēm “Sabirzis ziediņš”. Raiņa un Aspazijas māja, no plkst. 12.00 līdz 14.00
Raiņa dzimšanas dienā 11. septembrī pirmsskolas un sākumskolas bērnus ar ģimenēm Raiņa un Aspazijas māja aicina uz herbārija radošo darbnīcu. Herbārija vākšana Rainim bija dabas daudzveidības apzināšanās, un Šveices laikā dzejnieks veidoja herbārija glezniņas, kuras rūpīgi noglabāja starp savas bibliotēkas grāmatu lapām.
Nodarbības laikā kopā ar muzejpedagogiem varēs veidot herbārija pastkartes un ievietot tās pašdarinātās aploksnēs, rotaļāties ar Raiņa un Aspazijas bērnu dzejoļiem pašu veidotās grāmatiņās un radoši izpausties ar krāsām, tekstūrām un tinti.
Raiņa un Aspazijas māja atvērta 11. septembrī, Raiņa dzimšanas dienā, no 11.00 līdz 17.00, ieeja bez maksas.