Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs

Alberta iela 12–9, Rīga, LV-1010
Tālr. +371 67331641; +371 29286751; e-pasts: jrrbm@memorialiemuzeji.lv
Darba laiks: 11.00–18.00, slēgts – pirmdienās, otrdienās

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs dibināts 1973. gadā. Tas atrodas Alberta ielas 12. nama 9. dzīvoklī, kur no 1904. līdz 1915. gadam dzīvojis ievērojamais gleznotājs, viens no latviešu nacionālās profesionālās tēlotājas mākslas pamatlicējiem Janis Rozentāls (1866–1916) un viņa dzīvesbiedre somu dziedātāja Ellija Forsele (1871–1943).

Nams Alberta ielā 12 celts 1903. gadā pēc arhitektu Konstantīna Pēkšēna (1859–1928) un Eižena Laubes (1880–1967) projekta. Tāpat kā pārējā Alberta ielas apbūve, arī šī celtne uzskatāma par vienu no nozīmīgākajiem jūgendstila arhitektūras pieminekļiem Rīgā. Arhitekts Konstantīns Pēkšēns bija arī ēkas īpašnieks un, jau projektējot namu, 9. dzīvokli viņš bija paredzējis īpaši Jaņa Rozentāla ģimenei, ēkas augšstāvā izbūvējot gleznotāja darbnīcu atbilstoši mākslinieka iecerei.

Muzeja apmeklētājiem ir iespēja iepazīties ar jūgendstila laika dzīvokļa interjeru un Jaņa Rozentāla daiļradi vidē, kur mākslinieks ir strādājis un kur viesojušies daudzi nozīmīgi 20. gs. sākuma latviešu kultūras darbinieki: Jāzeps Vītols, Emilis Melngailis, Anna Brigadere, Jānis Jaunsudrabiņš, Kārlis Skalbe u.c.

Apskatei ir atvērta mākslinieku ģimenes viesistaba, bērnu istaba, kas šodien tiek izmantota kā izstāžu zāle, guļamistabas, vienā  no kurām ir restaurēti J. Rozentāla radītie sienu gleznojumi. Telpu iekārtojums ir līdzīgs tam, kāds bijis mākslinieka dzīves laikā, jo, pateicoties Rozentālu dzimtai, līdz mūsdienām saglabājusies ievērojama daļa memoriālo priekšmetu – mēbeles, gleznas, zīmējumi, sadzīves priekšmeti, keramika u.c. Klavieres atgādina par Rozentālu ģimenē pastāvējušo muzikālo viesību vakaru tradīciju. Apskatāmi arī daudzi vēsturiski fotouzņēmumi, kuros redzams mākslinieks, viņa ģimene un draugi. Dzīvokļa otrajā stāvā atrodas mākslinieka darbnīca. Te aplūkojamas Jaņa Rozentāla gleznas un zīmējumi no dažādiem daiļrades periodiem, kā arī vairāku viņa skolnieku – Oto Skulmes, Jāņa Jaunsudrabiņa, Jāņa Sudmaļa darbi.

No 1906. līdz 1908. gadam kā apakšīrnieks šai dzīvoklī  periodiski mitinājies izcilais latviešu rakstnieks Rūdolfs Blaumanis (1863–1908) – Jaņa Rozentāla draugs un domubiedrs. Šeit viņš aizvadījis sava mūža pēdējos gadus. Muzejā iekārtota Blaumaņa memoriālā istaba, kuras ekspozīcija iepazīstina ar dažādiem rakstnieka radošā darba aspektiem: literatūru, žurnālistiku un teātri.

Pastāvīgais piedāvājums

• Jaņa Rozentāla viesistaba, darbnīca un Rūdolfa Blaumaņa istaba
  • Pārskata un tematiskās ekskursijas latviešu, angļu un krievu valodā:
    • par Jaņa Rozentāla daiļradi,
    • par Ellijas Forseles personību un Latvijas–Somijas kultūras sakariem 20. gadsimtā,
    • par jūgendstilu Jaņa Rozentāla daiļradē un Latvijas mākslas vēstures kopainā,
    • Rūdolfa Blaumaņa dzīves gaitām un radošo darbību.
  • Muzejpedagoģiskas programmas:
    • Rūdolfs Blaumanis „Velniņi” (pirmsskolas vecuma bērniem, 1.–5. klašu skolēniem)
    • Jaņa Rozentāla daiļrade 19. gs. beigu – 20. gs. sākuma mākslas stilu un virzienu kontekstā (10.–12. klašu skolēniem un mākslas skolu audzēkņiem)

Pakalpojumu cenrādis

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeja cenrādis