Raiņa un Aspazijas vasarnīca

J. Pliekšāna iela 5/7, Jūrmala,  LV 2015
Tālr. +371 67764295; +371 29239472; e-pasts: rainis.vasarnica@memorialiemuzeji.lv
 

Uzmanību! No 2014. gada 10. februāra uz restaurācijas laiku muzejs apmeklētājiem slēgts!

Raiņa un Aspazijas vasarnīca ir muzejs, kas veltīts divām izcilām personībām latviešu kultūrā. Tas saglabā, popularizē un aktualizē  viņu kultūras mantojumu.

Vasarnīcu Majoros Rainis nopirka 1926. gada rudenī. No 1927. līdz 1929. gadam tā bija dzejnieku darba un vasaras atpūtas vieta.

„Ieliņa pavisam maza. Viens gals Jomas ielas asfaltā, otrs – kāpu smiltīs, bet vidū pāris simts metru. Abās pusēs kupli koki,” tā vasarnīcas atrašanās vietu raksturojis 20. gadsimta 20. gadu laikraksts.

Agra rīta peldes un vakara pastaigas saulrietā bija neatņemama šo vasaru iezīme. „Man patīk šis klusums, tīrais, svaigais gaiss. Nekur nejūtos tik labi, kā še,” atzina Rainis. Te rakstītas viņa pēdējās lugas „Mīla stiprāka par nāvi”, „Rīgas ragana” un daudzi dzejoļi. Aspazija šajās vasarās strādāja pie krājuma „Asteru laikā”.

Vasarnīca kļuva par Raiņa pēdējo dzīves vietu.

Muzeja centrs ir dzejnieka darbistaba – veranda, kurā 1929. gada 12. septembrī Rainis ir miris. Te sākās dzejnieka pāreja citā  dimensijā – aiziešana no dzīves un piedzimšana mūžībai…

Muzeja kompleksā apvienotas trīs Jūrmalas koka apbūvei raksturīgas ēkas. Rainim piederējusī vasarnīca celta 19. gadsimta beigās. Tā ir vienstāva koka konstrukciju būve ar jumta izbūvi, kokgriezumiem fasādē un jūgendstila sīkrūšu dalījuma verandu. Otra ēka ir mazs mūra namiņš, kas atrodas dziļāk dārzā, bet trešā – vasarnīca, kas atradusies kaimiņos un ir celta 20. gadsimta sākumā. Tā ir jūgendstila ietekmē veidota koka būve.

1949. gadā vasarnīcā tika atklāts Raiņa muzejs, bet 1969. gadā izveidots tagadējais muzeja ansamblis, kurā iekļaujas arī vasarnīcas dārzs.

Pastāvīgais piedāvājums

 • Memoriālā  daļa – dzejnieku istabas ar autentiskām mēbelēm un lietām
 • Raiņa un Aspazijas personiskā bibliotēka
 • Ekspozīcija „Raiņa dzīve un daiļrade”
 • Dokumentāli video materiāli
 • Izstāžu zāle
 • Muzejpedagoģiskas programmas:
  • Raiņa luga „Zelta zirgs” (7. klašu skolēniem)
  • Muzeja lietu stāsti (1. – 12. klašu skolēniem)
  • Ko stāsta muzeja lielais kaķis? (1. – 5. klašu skolēniem)

Pakalpojumu cenrādis

MMA publisko maksas pakalpojumu cenrādis: http://likumi.lv/doc.php?id=278914

Leave a Reply

You can use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>